Przejdź do treści

Avengers Infinity War – co musisz wiedzieć zanim obejrzysz?

 • przez

Co musisz obejrzeć zanim pójdziesz na Infinity War?

Z artykułu dowiesz się:

 • Które filmy trzeba obejrzeć koniecznie
 • Z których można spokojnie zrezygnować
 • Co warto wiedzieć oprócz filmów

Wszystko albo nic

Avengers Infinity War to specyficzny film, który łączy w sobie bohaterów z wielu wcześniejszych produkcji. To jeden z największych cross-overów w historii kina w ogóle, więc naturalnym wydaje się fakt, że w samym filmie nie będzie zbyt wiele czasu by przedstawić każdego z bohaterów i wyjaśnić jego motywacje. Na tym właśnie polegają filmy Avengers – zbiera się ekipa superbohaterów, których losy śledziliśmy w osobnych przygodach, próbuje i zazwyczaj udaje się jej uratować świat. Te słowa spisuję tuż przed seansem i zakładam, że oprócz głównego złego bohatera, żadna z postaci nie dostanie osobno zbyt wiele czasu na ekranie.

Mając to na uwadze dobrze byłoby coś już wiedzieć przed wybraniem się do kina. Istnieje kilka teorii na temat tego, co trzeba obejrzeć przed Avengers Infinity War. Są nawet głosy, że można nie oglądać niczego, ale ja nie jestem fanem takiej metody. Całkiem niedawno zabrałem się za czytanie komiksów i zacząłem właśnie od Civil War, gdzie w trakcie czytania natrafiłem na wielu bohaterów o których słyszałem pierwszy raz oraz na wiele wymian zdań nawiązujących do jakichś wydarzeń z przeszłości a ja niespecjalnie wiedziałem o co chodzi. Nie wiem jak wam, ale mi takie rzeczy przeszkadzają w odbiorze, więc zalecam jednak obejrzeć przynajmniej najważniejsze filmy Marvela, a najlepiej wszystkie dotychczasowe.

Wszystko

Jeśli zdecydujesz się obejrzeć wcześniej wszystko, najlepiej zrobić to w odpowiedniej kolejności. Nie jest trudno się w niej połapać, bo wystarczy wszystkie filmy zobaczyć chronologicznie, ale na wszelki wypadek macie poniżej ściągę:

 • Iron Man (2008)
 • Incredible Hulk (2008)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Thor (2011)
 • Captain America: First Avenger (2011)
 • Avengers (2012)
 • Iron Man 3 (2013)
 • Thor: Dark World (2013)
 • Captain America: Winter Soldier (2014)
 • Guardians of the Galaxy (2014)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Ant-Man (2015)
 • Captain America: Civil War (2016)
 • Doctor Strange (2016)
 • Guardians of the Galaxy vol. 2 (2017)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)

Trochę tego jest, co?

Z czego można zrezygnować?

Nie wszystkie filmy są jednak niezbędne, by zrozumieć większość wątków w Infinity War. Na pewno możecie zrezygnować z pierwszego Hulka, który w powszechnym przekonaniu uważany jest za jeden z gorszych filmów. Mi osobiście nie wadził, ale poza samą historią powstania, nic specjalnego wam nie powie.

Nie ma potrzeby też byście oglądali Ant-Mana, który najprawdopodobniej w Infinity War nie wystąpi, oraz Spider-Man: Homecoming, który nie wniesie aż tak dużo. Pozostałe piętnaście filmów mimo wszystko polecałbym obejrzeć. Natomiast jeśli naprawdę chcecie to okroić do niezbędnego minimum, to jest dosłownie kilka produkcji, które musicie koniecznie zostawić.

Niezbędne minimum

Jeśli już musisz ograniczyć się do niezbędnego minimum, to istnieje kilka pozycji, które moim zdaniem powinniście zobaczyć. Na pewno jest to pierwsza część Avengers. Tam po raz pierwszy powstaje koncepcja wszystkich superbohaterów współpracujących by ocalić świat i to tam budowane są relacje między nimi. Jeśli zaczniecie właśnie od tego filmu, to poznacie większość kluczowych postaci, choć oczywiście doradzam obejrzeć poprzednie filmy, by w pełni zrozumieć ich motywacje oraz historie.

Drugi film to Guardians of the Galaxy. Wszystko wskazuje na to, że w Infinity War będziemy mieli do czynienia z kilkoma grupami bohaterów działającymi na różnych frontach i Guardiansi są jedną z tych grup. Ponadto właśnie w tym filmie wyjaśniane są Kamienie Nieskończoności.

Trzeci niezbędny film to moim zdaniem Avengers: Age of Ultron. W tym filmie dostajemy trzech nowych superbohaterów, z których dwójka wystąpi w Infinity War. Wiele osób pomija tą część w swoich niezbędnikach, ale ja na przykład kompletnie nie pamiętałem skąd się wziął Vision i kim on w ogóle jest, dopóki nie odświeżyłem sobie tej części.

Czwartym filmem jest Doctor Strange, który wprowadzi was w świat magii w uniwersum Marvela. Jest tam również jeden z Kamieni Nieskończoności, co także ma znaczenie dla fabuły nowych Avengersów.

Ostatnim filmem, który koniecznie musicie obejrzeć jest Black Panther. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie Wakanda i okolice będą jedną z aren walk pomiędzy superbohaterami a siłami zła i dobrze byłoby, gdybyście nie byli zaskoczeni technologicznym gigantem w środku Afryki. Ponadto Pantera wprowadza do świata wielu nowych bohaterów, którzy będą obecni w Infinity War i zwyczajnie głupio byłoby patrzeć jak z kapelusza wyskakują kolejne postaci, które zachowują się jak starzy znajomi.

Co warto wiedzieć oprócz filmów

Jeśli jesteś w miarę na bieżąco ze wszystkimi filmami to powinno wystarczyć to do niezastanawiania się podczas seansu o co w tym wszystkim chodzi i skąd oni się wzięli. Mnie osobiście, oprócz obejrzenia wszystkich wcześniejszych produkcji, zaciekawił sam Thanos, jego pochodzenie i skąd w ogóle wzięły się Kamienie Nieskończoności. O tym możecie dowiedzieć się z tego materiału.

Oczywiście, nikomu nie stanie się krzywda jeśli nie oglądaliście poprzednich produkcji, nie doczytywaliście o Thanosie i kamieniach, ani w ogóle nie macie bladego pojęcia o superbohaterach. Ostatecznie, to tylko film o superbohaterach ratujących świat, poza tym podejrzewam, że film będzie na tyle spójny jako osobna część, że i w takim przypadku coś zeń wyniesiecie.

Dlatego nawet jak wszystkie mądre głowy ze mną na końcu mówią wam co oglądać wcześniej, to i tak zróbcie po swojemu.

I dajcie koniecznie znać jak wam się podobał film!